Po co powstało NiePozwalam?
Celem powstania NiePozwalam jest zmienić środowisko działania postaci publicznych, aby maksymalnie uprzykrzyć życie tym, którzy robią, co robią licząc na bezkarność i bierność ofiar. NiePozwalam śledzi uczynki i wzajemne powiązania wszelkich postaci publicznych.
U wyborców i konsumentów - na ich brak rozeznania, a przede wszystkim niechęć do działania wynikający z przekonania o nieskuteczności. Inaczej: projekt wspomaga zwalczanie nawyków nabytych na skutek działania mechanizmów wyuczonej bezradności.
Jak to działa?
Uczestnicy zdarzeń coś mówią, robią lub ogólnie — wpływają na bieg wydarzeń. My to rejestrujemy, a ty dostajesz podany na tacy bilans zasług i przewin. Względem dowolnych kryteriów.
Dorobek postaci publicznych (firmy, politycy, partie) jest dziedziczony w relacjach między nimi: partia przejmuje bęcki za swoich członków i odwrotnie. Efektem są rankingi i zestawienia takie jak ten ranking mniejszego zła.
Jak zliczane są przewiny i zasługi
Myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem...
Ta biblijna wyliczanka ma bardzo głęboki sens. Osoby publiczne albo coś robią, albo mówią, że zrobią. Często kłamią, składają obietnice, których nie mają zamiaru dotrzymać, albo mówią jedno i robią drugie. Zaniedbanie (bezczynnosc, tolerancja) tez jest formą działania. np. wstrzymanie się od głosu w tym glosowaniu sejmowym
Osoba publiczna może wplywać na świat i zachowanie innych ludzi przez albo słowa (np. obietnice wyborcze ) albo dzialania (np. realizacje obietnic). Na swiat mozna odDZIALywac slowami lub czynami. Do zrobienia tego rozroznienia zainspirowala mnie praca z semiotyki pt. "wypowiedzenia dokonawcze i dokonania wypowiadalne" o performatywach. poznalem na seminarium Jerzego Pelca, semiotyka z wydz. filozofii UW. Poza tym nawiazanie do biblii...
Robocze definicje:
Czyn coś, co zmienia status prawny innych osób, albo taka akcja, która wpływa na innych, nie znanych bezpośrednio ludzi.
Słowa coś, jest zapowiedzią czynu, ale zamiast skutków prawnych wpływa tylko na wizerunek publiczny, a więc m.in na decyzje osób, do których słowa są skierowane. Mogą to być obietnice wyborcze, opublikowane w mediach deklaracje poglądu w jakiejś sprawie.
TABELA: Przykład zestawienia chronologii poglądów użytkownika i parlamentarzysty
- Rejestracja zdarzeń pozwala na konstrukcję linii chronologii dla poglądów oraz czynów dowolnego podmiotu.
- Linie chronologii mogą być ze sobą zestawiane:
- Słowa i czyny tej samej osoby
- Poglądy Twoje oraz dowolnego polityka
- Czyny i wypowiedzi dowolnej grupy lub klasu podmiotów (partie, politycy, sędziowie, urzędnicy)
- W zwykłych sondażach i latarnikach pod uwagę brane są deklaracje. Przepytywany deklaruje tylko to, co chce.
- W NiePozwalam dane (data points) to dowolna klasa i tym zdarzeń, których wiarygodność jest zróżnicowana: głosowania w sejmie, wypowiedź w mediach, akty legislacyjne. "Przepytywany" ujawnia swoje poglądy najczęściej mimowolnie.
- Projekt oferuje pełną transparentność i kontrolę nad źródłami informacji Użytkownik ma możliwość oceny prawdziwości każdego zdarzenia (data point) i odfiltrowania pojedyńczych zdarzeń lub całych ich klas zależnie od własnej oceny wiarygodności.
Jak porównujemy poglądy Na spacerze z psem obaj macie średnio po trzy nogi?
Zwykły sondaż
Konkurencyjne projekty porównują odpowiedzi na ankiety. Ale ankiety ktoś układa - często na zlecenie. Pytania są w nich sformułowane tak, żeby pytane postacie publiczne zgodziły się odpowiedzieć.
Sondaż NiePozwalam
Nie zadajemy pytań. Bo każde pytanie znaczy co innego dla każdej osoby. Pytanie „czy aborcja do 12 miesiąca ciąży powinna być dozwolona” praktykujący Katolik rozumie binarnie (zero-jedynkowo) i odpowie „nie”. Ale inni mogą odpowiedzieć: to zależy od sytuacji.
Rysunek poglądowy
To sześć doniesień prasowych opisujących sytuację, w której kobieta ciężarna chciała usunąć ciążę. Przyczyny mogły być różne i każdy człowiek dopuszcza inne wyjątki od stosowania własnej lub zapożyczonej etyki: zagrożenie życia matki, ciąża będąca wynikiem gwałtu, ciąża nieletniej, ciąża kazirodcza itp.
Jak widziane są te poglądy i ich zbieżność:
Zwykła metoda
Tradycyjne metody dają taki wynik: na podstawie twoich odpowiedzi ustaliliśmy: obaj jesteście na częściowo tak lub warunkowo tak.
Metoda NiePozwalam
Poglądy obu osób są skrajnie odmienne. Metodologia, a nawet może i filozofia porównywania poglądów w obu przypadkach jest zasadniczo odmienna. Zamiast porównywać poglądy, my zliczamy reakcję na zachowanie uczestników zdarzeń publicznych.
Bojkot i wsparcie
Jedną z funkcji aplikacji to mobilizowanie i organizowanie oporu przeciw
- tym, którzy naruszają zasady współżycia społecznego - zdaniem użytkownika
- firmom i instytucjom, które wykorzystują lenistwo, naiwność i brak orientacji klientów/konsumentów podają nieprawdziwe informacje o swoich produktach i usługach
Aplikacja umożliwia m.in. zautomatyzowane grup zadaniowych złożonych z ludzi o zbieżnych poglądach i deklarujących chęć działania.