Szczegółowa prezentacja możliwości aplikacji NiePozwalam, napisana bardziej formalnym językiem, znajduje się
tutaj
Kim jesteśmy
Jesteśmy inicjatywą prywatną, nie związaną z żadną partią polityczną. Patroni medialni i sponsorzy nie mają wpływu na sposób przetwarzania danych i ich zastosowanie.
NiePozwalam służy do śledzenia zachowań i powiązań postaci publicznych, co służy przede wszystkim uprzykrzeniu życia tym którzy chcieliby coś ukryć. Celem powstania NiePozwalam jest zmienić środowisko działania postaci publicznych, aby maksymalnie uprzykrzyć życie tym, którzy robią, co robią licząc na bezkarność i bierność ofiar.
Nasz kodeks etyczny - pełna neutralność wobec światopoglądu użytkowników
Te same informacje o postaciach i ich uczynkach mogą wykorzystywać użytkownicy o skranie przeciwnych poglądach - do celów, które uznają za stosowne. „Jedziemy równo po wszystkich” - można swobodnie podsumować. Z jakim ugrupowaniem i jaką ideologią czy systemem etycznym nam po drodze, zależy tylko od przygodnych okoliczności.
Agnostycyzm całej aplikacji
Aplikacja NiePozwalam jest narzędziem do organizowania informacji o środowisku społecznym. Pozwala formować dowolne poglądy i decyzje, a także zapamiętywać wybory do celów decyzji odłożonej na później. Jedynymi treściami podlegającymi moderacji będą zgłoszone przez użytkowników treści naruszające aktualne prawo karne (przykład: nawoływanie do czynów karalnych takich jak naruszenie nietykalności cielesnej).
W razie niejasności...
Choć większość funkcji aplikacji NiePozwalam jest gotowa, projekt jest nadal w fazie realizacji. W razie wątpliwości, zachęcamy do zadawania pytań - przejdź do
formularza kontaktowego
Do czego służy portal NiePozwalam
NiePozwalam to system wspomagania świadomych decyzji. Umożliwia zapamiętywanie własnych poglądów, a następnie wykorzystanie ich do decyzji konsumenckich: bojkotowania lub wspierania producentów i osób publicznych.
Zwykle człowiek jest zbyt zmęczony albo zbyt zajęty innymi rzeczami, aby podejmować przemyślane decyzje. Utrzymywanie ciągłej czujności, śledzenie życia politycznego czy wiadomości prasowych to zajęcie dla nielicznych. Reszta, nie mając rozeznania, daje się łatwo manipulować.
Rozwiązanie to automatyzacja zbierania wiadomości. Użytkownik może indywidualnie lub społecznościowo filtrować informacje i ich źródła.
Jak działa automatyczne zarządzanie decyzjami?
W naszych zasobach znajduje się ciągle powiększająca się baza elementów: zdarzeń, postaci,
które w nich uczestniczą, produktów. W przeciwieństwie do istniejących w sieci systemów porównywania poglądów Budujemy z nich model, który jest dostatecznie skomplikowany, aby skutecznie odzwierciedlić zawiłości rzeczywistego świata.
Mówiąc inaczej, zbudowaliśmy język, za pomocą którego zdarzenia, producenci, politycy, organizacjie i wszystko inne reaguje ze sobą niemal dokładnie tak, jak w ma to miejsce w rzeczywistości.
Pożycz poglądy od postaci, której ufasz
Największy opór ludzi namawianych do „głosowania portfelem” jest konieczność odpowiadania na ankietę. W NiePozwalam nie jest to konieczne!
Jednym kliknięciem wybierz wzorzec „świadome zakupy” aby wybierać produkty pod kątem takich kryteriów jak: „produkt polski lub zagraniczny”, „produkt firmy przyjaznejklientowi”, itp.
możesz też wybrać wzorzec i dokonać jego inwersji - wtedy twoje decyzje konsumenckie lub wyborcze będą podpowiadane na przekór odpowiedziom wzorca.
Wzorzec odpowiedzi, z przypisanym kodem QR może utworzyć każdy zarejestrowany użytkownik. Może to być inicjatywa kupowania zdrowych produktów, profil instutucji broniącej praw konsumentów, a nawet próba odtworzenia poglądów postaci historycznej
Narzędzie do dowolnych zastosowań:
Niezależnie od poglądów i poziomu gotowości do ich ujawnienia i wprowadzenia w czyn, użytkownik może:
Śledzić przewiny wybranych postaci publicznych (np. polityków) i uwzględnić je w chwlili podejmowania decyzji wyborczej
skanując kod kreskowy produktu lub wpisując nazwę postaci sprawdż, czy zasłużyli na twoje poparcie albo bojkot
skanując kod kreskowy produktu sprawdzić, czy nie zawiera on składników które kiedyś tam uznał za szkodliwe
Zawartość aplikacji NiePozwalam to m.in
11294 podmiotów publicznych, które są powiązane w 13784 relacjach i tworzą 1315 zachowań w 13310 zdarzeniach.
Cykl OODA jest to model podejmowania decyzji opracowany przez Johna Boyda. System zarządzania własnymi poglądami i decyzjami w portalu NiePozwalam zbudowany jest w zgodzie z cyklem decyzjyjnym OODA.
Obserwacja
Zbierz informacje o środowisku swojego przyszłego działania
Cykl Boyda, zwany inaczej cyklem OODA, to model sekwencji podejmowania decyzji, który zaproponował płk John Richard Boyd (1927–1997). Gdy Boyd był pilotem myśliwca w czasie wojny w Korei (1950–53), frapowała go chęć określenia, co dokładnie dawało przewagę pilotom amerykańskim. Doszedł do wniosku, że kluczowy jest cykl podejmowania decyzji, który zachodzi w czterech obszarach:
Obserwacja – Orientacja – Decyzja – Akcja.
Amerykańscy piloci byli w stanie szybciej dostosowywać się do zmiennej sytuacji walki: w grę wchodził zarówno trening odruchów (przesunięcie cyklów decyzyjnych do sfery wyuczonych sekwencji zapisanych w pamięci motorycznej), jak i osiągi ich samolotów (możliwość ciaśniejszych skrętów).
Jednocześnie zakłócali oni cykl decyzyjny przeciwnika wykonując nietypowe manewry. Dzięki temu sprawiali, że zmiany sytuacji następowały zbyt szybko - w rezultacie spowalniając reakcje przeciwnika i uniemożliwiając mu podjęcie adekwatnej decyzji. Czas potrzebny pilotowi amerykańskiemu na ocenę sytuacji, a potem zainicjowanie i wykonanie kolejnego manewru był zawsze krótszy.
Cykl Boyda jest modelem tego, co znane jest potocznie jako świadomość sytuacyjna. Jest to zdolność dostrzeżenia elementów sytuacji, stworzenia „mapy mentalnej”, lub inaczej „psychicznego modelu” środowiska. Pozyskać świadomość sytuacyjną to zrozumieć znaczenie elementów środowiska oraz – być może przede wszystkim – uzyskać zdolność manipulowania wyobrażeniem o alternatywnym lub przyszłym ich stanie. To na przykład wyobrażenie kształtu terenu z innej perspektywy, analiza sytuacji z punktu widzenia przeciwnika. Sposobem na pozyskiwanie świadomości sytuacyjnej jest wymyślanie i testowanie alternatywnego przebiegu zdarzeń. To są choćby praktykowane w sztabach tzw. gry wojenne. Chodzi w nich o oswojenie się i stworzenie skutecnzego planu działania w sytuacji, gdy jeden z jej elementów zniknie bądź zmieni swój charakter.
Cykl decyzji w modelu OODA to ciągły proces obserwacji, oswajania
bieżącej sytuacji i przewidywania. Podejmowana decyzja i działanie jest bezustannie korygowana przez pozyskiwaną na bieżąco informację zwrotną. Sukces zasadza się na uzyskaniu taktycznej przewagi nad przeciwnikiem. Należy własny cykl przyspieszyć, tj. „działać wewnątrz cyklu przeciwnika” - to metafora lotnicza odnosząca się do zataczanai ciaśnieszych manewrów niż przeciwnik. W wielu okolicznościach kluczowym czynnikiem jest trening. Pozwala on na poszerzanie obszaru decyzji i działań, w których można działać odruchowo, zwalniając
„moce obliczeniowe” do analizy jedynie tego, co w sytuacji nietypowe.
Projekt NiePozwalam jest zaledwie jednym z wielu, choć najbardziej oczywistym, możliwym zastosowaniem aplikacji do wspomagania decyzji i monitorowania przestrzeni publicznej. Jeśli chcesz użyć naszego rozwiązania we własnej działalności, przejdź
tutaj
Prawa autorskie
Koncepcja działania portalu NiePozwalam oraz Wyboromatu jest chroniona prawem autorskim. W przypadku chęci użycia rozwiązań do celów komercyjnych lub innych, prosimy o skontaktowanie się z administratorem portalu przez formularz kontaktowy.
Polityka ochrony praw osób trzecich
Administracja portalu dokłada starań, aby w treściach dostarczanych przez użytkowników nie znalazły się elementy obciążone prawami osób ptrzecich.
Jeśli znalazłeś w naszym portalu treści, których jesteś właścicielem, a treści te nie zostały należycie uźrółowione lub pojawiły się bez twojej zgody (jeśli jest wymagana prawem), skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego w stopce każdej strony portalu NiePozwalam. Zgłoszenie musi zawierać należycie wiarygodne poświadczenie, że zgłaszający jest, bądź też reprezentuje właściciela praw majątkowych do kwestionowanej treści.
Treści zapożyczone u podmiotów trzecich.
Skrócone notki informacyjne w kartach podmiotów pochodzą w większości z Wikipedii. Na ich końcu znajduje się zwykle oznaczenie w formie (Wiki).
Niektóre awatary zastępcze zostały zapożyczone z domeny publicznej - przedwojennych gazet i współczesnych programów telewizyjnych. W przypadku stwierdzenia naruszenia praw utorskich, prosimy o powiadomienie przez formularz kontaktowy.
Skontaktuj się z nami
Jeśli masz pytanie, sugestię, lub chcesz autoryzować publikacę na nasz temat, skontaktuj się z nami przez
ten formularz kontaktowy
Twój pomysł na ulepszenie aplikacji:
Napisz kilka słów komentarza, albo dodaj link z treścią, którą chcesz nam przekazać. Formularz kontaktowy znajdziesz tutaj
Historia powstawania aplikacji
Historia powstawania aplikacji NiePozwalam znajduje się tutaj
Zastosowaliśmy rozwiązania mieszane, zależnie od poziomu autoryzacji użytkownika. Dostępne są dwa interfejsy zbudowane według różnych koncepcji przez dwóch członków zespołu.
Celem powstania NiePozwalam jest zmienić środowisko działania postaci publicznych, aby maksymalnie uprzykrzyć życie tym, którzy robią, co robią licząc na bezkarność i bierność ofiar. NiePozwalam śledzi uczynki i wzajemne powiązania wszelkich postaci publicznych.
U wyborców i konsumentów - na ich brak rozeznania, a przede wszystkim niechęć do działania wynikający z przekonania o nieskuteczności. Inaczej: projekt wspomaga zwalczanie nawyków nabytych na skutek działania mechanizmów wyuczonej bezradności.
Jak to działa?
Uczestnicy zdarzeń coś mówią, robią lub ogólnie — wpływają na bieg wydarzeń. My to rejestrujemy, a ty dostajesz podany na tacy bilans zasług i przewin. Względem dowolnych kryteriów.
Dorobek postaci publicznych (firmy, politycy, partie) jest dziedziczony w relacjach między nimi: partia przejmuje bęcki za swoich członków i odwrotnie. Efektem są rankingi i zestawienia takie jak ten ranking mniejszego zła.
Jak zliczane są przewiny i zasługi
Myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem...
Ta biblijna wyliczanka ma bardzo głęboki sens. Osoby publiczne albo coś robią, albo mówią, że zrobią. Często kłamią, składają obietnice, których nie mają zamiaru dotrzymać, albo mówią jedno i robią drugie. Zaniedbanie (bezczynnosc, tolerancja) tez jest formą działania. np. wstrzymanie się od głosu w tym glosowaniu sejmowym
Osoba publiczna może wplywać na świat i zachowanie innych ludzi przez albo słowa (np. obietnice wyborcze ) albo dzialania (np. realizacje obietnic). Na swiat mozna odDZIALywac slowami lub czynami.
Do zrobienia tego rozroznienia zainspirowala mnie praca z semiotyki pt. "wypowiedzenia dokonawcze i dokonania wypowiadalne" o performatywach. poznalem na seminarium Jerzego Pelca, semiotyka z wydz. filozofii UW. Poza tym nawiazanie do biblii...
Robocze definicje:
Czyn coś, co zmienia status prawny innych osób, albo taka akcja, która wpływa na innych, nie znanych bezpośrednio ludzi.
Słowa coś, jest zapowiedzią czynu, ale zamiast skutków prawnych wpływa tylko na wizerunek publiczny, a więc m.in na decyzje osób, do których słowa są skierowane. Mogą to być obietnice wyborcze, opublikowane w mediach deklaracje poglądu w jakiejś sprawie.
TABELA: Przykład zestawienia chronologii poglądów użytkownika i parlamentarzysty
Rejestracja zdarzeń pozwala na konstrukcję linii chronologii dla poglądów oraz czynów dowolnego podmiotu.
Linie chronologii mogą być ze sobą zestawiane:
Słowa i czyny tej samej osoby
Poglądy Twoje oraz dowolnego polityka
Czyny i wypowiedzi dowolnej grupy lub klasu podmiotów (partie, politycy, sędziowie, urzędnicy)
W zwykłych sondażach i latarnikach pod uwagę brane są deklaracje. Przepytywany deklaruje tylko to, co chce.
W NiePozwalam dane (data points) to dowolna klasa i tym zdarzeń, których wiarygodność jest zróżnicowana: głosowania w sejmie, wypowiedź w mediach, akty legislacyjne. "Przepytywany" ujawnia swoje poglądy najczęściej mimowolnie.
Projekt oferuje pełną transparentność i kontrolę nad źródłami informacji Użytkownik ma możliwość oceny prawdziwości każdego zdarzenia (data point) i odfiltrowania pojedyńczych zdarzeń lub całych ich klas zależnie od własnej oceny wiarygodności.
Jak porównujemy poglądy
Na spacerze z psem obaj macie średnio po trzy nogi?
Zwykły sondaż
Konkurencyjne projekty porównują odpowiedzi na ankiety. Ale ankiety ktoś układa - często na zlecenie. Pytania są w nich sformułowane tak, żeby pytane postacie publiczne zgodziły się odpowiedzieć.
Sondaż NiePozwalam
Nie zadajemy pytań. Bo każde pytanie znaczy co innego dla każdej osoby. Pytanie „czy aborcja do 12 miesiąca ciąży powinna być dozwolona” praktykujący Katolik rozumie binarnie (zero-jedynkowo) i odpowie „nie”. Ale inni mogą odpowiedzieć: to zależy od sytuacji.
Rysunek poglądowy
To sześć doniesień prasowych opisujących sytuację, w której kobieta ciężarna chciała usunąć ciążę. Przyczyny mogły być różne i każdy człowiek dopuszcza inne wyjątki od stosowania własnej lub zapożyczonej etyki: zagrożenie życia matki, ciąża będąca wynikiem gwałtu, ciąża nieletniej, ciąża kazirodcza itp.
Jak widziane są te poglądy i ich zbieżność:
Zwykła metoda
Tradycyjne metody dają taki wynik: na podstawie twoich odpowiedzi ustaliliśmy: obaj jesteście na częściowo tak lub warunkowo tak.
Metoda NiePozwalam
Poglądy obu osób są skrajnie odmienne. Metodologia, a nawet może i filozofia porównywania poglądów w obu przypadkach jest zasadniczo odmienna. Zamiast porównywać poglądy, my zliczamy reakcję na zachowanie uczestników zdarzeń publicznych.
Jedną z funkcji aplikacji to mobilizowanie i organizowanie oporu przeciw
tym, którzy naruszają zasady współżycia społecznego - zdaniem użytkownika
firmom i instytucjom, które wykorzystują lenistwo, naiwność i brak orientacji klientów/konsumentów podają nieprawdziwe informacje o swoich produktach i usługach
Aplikacja umożliwia m.in. zautomatyzowane grup zadaniowych złożonych z ludzi o zbieżnych poglądach i deklarujących chęć działania.
O NiePozwalam nieco głębiej
NiePozwalam to narzędzie bardzo skomplikowane. Jego twórca uznał, że lepiej stracić na popularności, niż dokonać nadmiernych uproszczeń.
NiePozwalam to nie tylko proste śledzenie polityków. Narzędzie jest realizacją w praktyce głębokich przemyśleń filozoficznych, psychologicznych, etycznych, a nawet lingwistycznych. Wszystkie one wpłynęły na sposób działania aplikacji. W telegraficznym skrócie są to:
Koncepcja OODA
Cykl OODA to model sposobu, w w jaki decyzja jest generowana w naszych umysłach. To sekwencja czterech równolegle uruchamianych procesów, które regulują wymianę informacji ze środowiskiem. Cykl OODA jest kręgosłupem całej aplikacji. Pozwala w optymalny sposób przetwarzać dane (zmienić chaos informacyjny w actable knowledge i - co ważniejsze - efektywnie wykorzystać pozyskane rozumienie środowiska działania (chodzi o tzw. świadomość sytuacyjną) do wywierania wpływu na świat zewnętrzny.
Obserwacja
Zbierz informacje o środowisku swojego przyszłego działania
Znakomity tekst o cyklu OODA w Wikipedii zajdziesz
tutaj .
Rzeczywistość i język ją opisujący
NiePozwalam jest zaawansowanym modelem relacji i zdarzeń zachodzących w świecie społecznym. Jakiekolwiek upraszczanie i wycieczki na skróty skończyłyby się utratą kontaktu z rzeczywistym światem. Urywek książki Time Enough for Love Roberta A. Heinleina, parafraza wywodu Alfreda Korzybskiego, twórcy systemu semantyki ogólnej:
Człowiek żyje w świecie idei. Każdy fenomen jest tak złożony, że człowiek nie jest w stanie zrozumieć go w całości. Wyodrębnia więc pewne cechy danego zjawiska tworząc nową ideę, a potem przedstawia ideę jakimś symbolem, słowem lub symbolem matematycznym. Ludzkie działania są niemal całkowicie reakcją na symbole. Kiedy myślimy, pozwalamy symbolom działać na inne symbole w pewien ustalony sposób – zgodnie z zasadami logiki lub matematyki. Jeśli symbole zostały wyodrębnione tak, że pod względem budowy są podobne do fenomenu, który reprezentują i jeśli działania na symbolach są podobne do budowy i porządku działań tego fenomenu w rzeczywistym świecie, jesteśmy psychicznie zdrowi. Jeśli nasze logiczno-matematyczne lub słowne symbole zostały źle dobrane, nie jesteśmy psychicznie zdrowi.
Wojny informacyjne
Człowieka bezbronnym wobec manipulacji czyni bałagan w myśleniu. Z kolei społeczeństwo, ale też mniejsze grupy ludzi, staje się bezbronne, gdy traci zdolność do dostrzeżenia i realizowania wspólnego celu. Ta obserwacja kryje się w założeniach koncepcji wojen buntowniczych autorstwa rosyjskiego wojskowego Jewgienija Messnera.
Wojny buntownicze Messnera, koncepcja dezinformacji sformułowana przez Vladimira Volkoffa, koncepcje walki partyzanckiej Mao Zedonga oraz zachodnia koncepcja konfliktów asymetrycznych mówią o rodzaju konfliktu, który określany jest często terminem "wojny informacyjne". Cechą takiego konfliktu jest, cytując za opracowaniem prof. Sykulskiego, m.in.
Brak formalnego wypowiedzenia wojny;
zatarcie różnic między okresem pokoju i wojny;
Brak linii frontu;
rebelia może rozpocząć się wewnątrz państwa z dala od granicy państwowej;
Formalne „odpaństwowienie” grup zbrojnych, biorących udział w walkach (brak państwowych oznak rozpoznawczych);
Zrównanie roli uzbrojonych, zrewoltowanych grup społecznych z wojskami regularnymi;
Decydujące znaczenie długofalowych działań psychologiczno-informacyjnych;
Upadek etyki wśród polityków, zakłócenia porządku społecznego, utrata poczucia sprawiedliwości społecznej i braku gwarancji praworządności to kilka symptomów, które są poszlaką do tego, że dane społeczeństwo jest przedmiotem ataku w tak zdefiniowanej wojnie.
Architektura aplikacji NiePozwalam została obmyślana celem przeciwstawienia się tym wyżej wymienionym i innym zjawiskom wzmagającym chaos informacyjny, a więc i bezradność osób nim dotkniętych. Niezależnie od tego, czy zjawiska te są generowane czyjąś ręką, czy też toczą się samoistnie.
Konieczność podjęcia działania, a nawet zrewidowania własnych poglądów, wypycha ludzi z tzw. strefy komfortu. U każdej osoby działa to inaczej, gdyż kwestia przyznania się do błędu jest poważną barierą psychologiczną.
Decydenci nie lubią zmian. Ten, kto ma władzę lub pozycję będzie zawsze przeciw zmianom, gdyż każda zmiana jest dla niego zmianą na gorsze. Wzorzec ten widoczny jest na wszystkich poziomach ludzkiej aktywności. W geopolityce, na początku XX wieku, przejawiał się umiłowaniem pokoju przez Imperium Brytyjskie.
Jeśli sprawisz, że ludzie pomyślą, że myślą, pokochają cię. Jeśli rzeczywiście sprawisz, że zaczną myśleć, znienawidzą cię. -- Don Marquis